Ağız ve Diş

Ortodonti Nedir?

Diş ve çene kemiğinde ortaya çıkan problemlerin diş üzerine yerleştirilen braket ve teller yardımı ile giderilmesi işlemine ortodonti denir. Son yıllarda diş tedavileri arasında en sık tercih edilen tedavi çeşididir. Çene kemiğinin önde olması, dişlerin çarpık olması, diş aralarında boşluk olması, alt çenenin geride olması ve çene ekleminin problemlerinde bu tedavi kullanılır. Tedavi olacak kişinin kemik gelişiminin tamamlanmış olması önemlidir. Genel olarak ortodontinin sadece estetik kaygı ile uygulandığı düşünülmektedir. Ortodonti tedavi estetiğin yanında konuşma ve çiğneme fonksiyonunu da tedavi eder. Hem sağlığınız hem de estetik görünümünüz için yaptırılabilir. Dişlerinizde yaşadığınız problemlerin hangi branş tarafından takip edileceğini bilmiyorsanız uzman bir hekime danışabilirsiniz.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi öncesinde bazı hastalıklar yapılır. Diş çürükleri varsa giderilir. Dolgu işlemi yapılması gerekiyorsa yapılır. Bazı vakalarda dişlerin çekilmesi gereklidir. Doktor uygun görürse gerekli olan dişleri çeker. Görüntüleme tetkikleri uygulanır ve çene kemiğinin problemleri araştırılır. Diş temizliği yapılır. Hazırlıklardan sona dişlerin üzerine braketler özel yapıştırıcıları ile yapıştırılır. Braketlerin ortasından uygun boyutlarda tel yerleştirilir. Telin hareket yönü dişlerin yönüne bakılarak belirlenir. Tel tedavisi 18-36 ay arasında değişiklik gösterir. Tel tedavisi uzun sürdüğü için işlem öncesi hazırlıklar çok önemlidir. Tedavi tamamlandıktan sonra diş kaybını engellemek için çok önemlidir. Tedavinin başarı oranı %100 e yakındır. Tedavi sürecinde aylık diş kontrolüne gidilir. Kontrol sırasında doktor telin yönünü değiştirir. Başarılı sonuç elde etmek için doktorunuzun sizlere önerdiği tavsiyelere eksiksiz uyum sağlamalısınız.

Ortodonti Tedavisi Ücretleri

Ortodonti tedavi ücretleri, kur farkı, tedavinin verildiği merkezin konumu, tedavinin süresi, kullanılan braketlerin ve telin markası, doktor ücretleri, tedavi öncesi uygulanan hazırlık ve merkezin ortodonti tedavisi fiyat politikaları göz önüne alınarak belirlenir. Ortodonti ücretleri 5000- 12000 Türk Lirası arasında değişiklik gösteriyor. Son yıllarda tel kullanmadan plak yardımı ile uygulanan tedavinin maliyetleri çok daha yüksektir. Ülkemizde kullanılan iki farklı braket türü vardır. Metal ve porselen braketlerdir. Porselen braketler metallere oranla 2000 lira daha fazladır. Detaylı araştırma yaparak uygun fiyatlarda ortodonti tedavisini alabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı