Kadın Sağlığı

Meme Kanseri Nedir?

Meme dokusu içerisinde bulunan hücrelerin  bazı nedenler ile kontrolsüz çoğalmasına meme kanseri denir. Dünya geneline bakıldığı zaman kadınlarda en fazla görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer alır. Erkeklerde çok nadir görülen bir kanser türüdür. Ailesinde meme kanseri olan kişilerde, hormon bozukluğu olan ve göğüs dokusu aşırı büyüyen kişilerde, serviks kanseri olan kişilerde ve meme kanserine genetik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Görülme sıklığı 20-40 yaş arası kadınlarda fazladır.  Meme kanserinde erken teşhis hayati önem taşır. Hastalığın ölümle sonuçlanmasının en önemli nedeni tedaviye geç başlanmasıdır. Tıp alanında yaşanan gelişmeler neticesinde doğru zamanda doğru tedavi uygulanarak hastalık başarı ile tedavi edilir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri diğer kanser türlerine göre erken dönemde belirti veren bir türdür. Genel olarak görülen belirtiler;

  • Meme dokusunda ve koltuk altına doğru ele gelen kitle
  • Meme ucunda kızarıklık, akıntı, yanma ve yara oluşumu
  • Göğüs dokusunun ucuna ve farklı yerlerinde içe çökme ve renk değişikliği
  • Aşırı kilo kaybı ve buna bağlı olarak çabuk yorulma

Sıraladığımız bu belirtilerin dışında, iştahsızlık, baş dönmesi, meme ağrısı, halsizlik, meme derisi üzerinde dökülmeler ve soyulmalarıdır. Bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsanız uzman hekime danışarak gerekli taramaları yaptırabilirsiniz.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinde tedavi türü hastalığın kaçıncı evrede oluğuna, hastanın genel vücut sağlığına ve kronik rahatsızlıklarının olup olamasına göre değişiklik gösterir. Kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedavidir. Radyoterapi işleminde kanser hücreleri ışın yardımı ile yok edilir. Kemoterapi en sık tercih edilen tedavidir. Hastalığın üçüncü evresinde uygulanabilir. Cerrahi yöntem iki farklı şekilde yapılır. İlk yöntem lumpektomidir. Bu yöntemde sadece tümör alınır ve çevre dokulara dokunulmaz.

Birinci ve ikinci evrede teşhis edilen vakalarda kullanılabilir. İkinci yöntem ise mastektomidir. Bu işlemde tümör ve meme dokusu birlikte alınır. Tümörün büyüklüğüne göre kimi vakalarda memenin tamamı alınabilir. Son yıllarda hormon tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Genellikle koruyucu tedavi olarak önerilir. Tümörün beslenmesine yardımcı olan hormonları baskılamak ilk hedeftir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı