Kanser

Lösemi Nedir?

Kemik içerisinde bulunan süngerimsi yapı olan kemik iliğinden beyaz kan hürelerinde bulunan lenfoid ve myeloid hücrelerinin aşırı derecede çoğalması sonucunda oluşan kanser türüne lösemi denir. Halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Genellikle çocukluk çağında görülür. Beyaz kan hücreleri sağlıklı olduğu sürece vücuda giren hastalık etkenleri ile savaşır. Kontrolsüz çoğalan bu hücreler beyaz kan hücrelerinin görevlerini yapmasını engeller. Bu nedenle kişi her türlü enfeksiyona karşı açık duruma düşer. Bağışıklık sistemi tamamen çöker. Çocuklarda sık görülse de belirli bir yaşa gelmiş yetişkinlerde de oluşabilir.

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi kan hücrelerinde oluştuğu için kısa sürede belirti veren bir rahatsızlıktır. Görülen belirtiler;

  • Halsizlik, bitkinlik ve sürekli yorgunluk hali
  • Kansızlığa bağlı olarak gelişen cilt renginde solukluk
  • Diş etlerinde morarma ve sürekli ağrı olması
  • Aniden gelişen ve nedeni belli olmayan bacak ağrıları
  • Kemik ve eklemlerde ağrı
  • Boyun, koltuk altı lenf bezlerinde ağrısız şişlik oluşumu

Sıraladığımız belirtilere ek olarak sürekli uyuma isteği, burun kanamaları, iştahsızlık, aşırı ve sebebi bilinmeyen kilo kaybı, vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklık ve lekelenmelerdir. Çocuklarda en sık karşılaştığımız belirti herhangi bir darbe almamasına karşı vücudun yumuşak dokularında oluşan morluklardır. Darbe boyutuna göre normalden büyük olan morluklarda bize lösemi belirtisi verir. Bu sıralamış olduğumuz belirtileri gösteriyorsanız mutlaka uzman bir hekime başvurun.

Lösemi Tedavisi

Hastalığın tedavisi kemoterapi ve sonrasında kemik iliği nakli olmak üzzere iki farklı tedavinin birleşimi ile oluşur. Belirtiler ile gelen hastaya ilk olarak risk değerlendirmesi yapılır. Yapılan değerlendirmede hastalığın hangi evrede olduğu tespit edilir. Daha sonra kemoterapi uygulanır ve olumlu cevapalınır ise kemik iliği nakli gerçekleştirilir.  Bu tedavilere ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve ruh sağlığını korumaya yönelik psikolojik tedavi de verilmelidir. Lösemi hastalarını en önemli tedavi kaynağı moralin yüksek olmasıdır. Bu nedenle psikolojik destek çok önemlidir. Önceki yıllarda yüksek ölüm oranına sahip olan bir kanser türüydü. Günümüz teknolojisi sayesinde tıp alanında yaşanan gelişmeler ile başarı şansı çok yüksek oranlara çıkartılmıştır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı