Gündem

Konstipasyon Nedir?

Bağırsak hareketlerinin zayıflaması ve normalden daha az olması durumuna konstipasyon denir. Halk arasında kabızlık olarak bilinir. Bağırsak hareketleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak üç gün ve daha uzun süre tuvalete çıkmamak önemli bir durumdur. Beslenme bozukluğu, hareketsiz yaşam tarzı, su içmemek, aşırı stres, hamilelik, süt ürünlerini çok sık tüketmek, bağırsak kanseri, sindirim sistemi kaslarında problem olması, irritabl barsak sendromu ve posalı ürünlerin tüketilmemesidir. Kabızlığın başlıca nedeni yanlış ve tek yönlü beslenmektir.

Konstipasyon Tedavisi

Hastalığın tedavisinde ilk amaç kabızlığa neden olan sebeplerin yok edilmesine yönelik olmalıdır. Kabızlık tedavisi genellikle reçeteli tedavi gerektirmez. Kabızlık şikayeti ile doktora başvurduğunuzda genellikle müsil ve laktasif tedavisine başlanır. Bu ilaçlar kısa süreli semptomların giderilmesine yardımı olur Doktor tavsiye etmediği sürece kullanılmamalıdır. Miktarları çok az olmalıdır. Üç günden az tuvalete çıkamama durumlarında doktorlar bu ilaçları kullanmanızı istemez. İlerleyen vakalarda lavman ve tüp tedavisi önerilir.

Konstipasyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kabızlık çok ciddiye alınan ve üstüne düşülen bir rahatsızlık değildir. İnsanlar genllikle yeme bozukluklarına ve strese dayalı olduğunu düşünerek önemsemezler. Kabızlık çok ciddi hastalıkların belirtisi ya da nedeni olabilir. Bu nedenle üç gün tuvalate çıkmayan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekir. Bağırsak kanseri ve mide kanseri gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Kabızlık günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Kişi sürekli şişkinlik ve gaz şikayetiyle kendini günlük yaşamına veremez. İş hayatını da önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Konstipasyon İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Kabızlık yaşandığı zaman hemen doktora gitmenize gerek yoktur. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile bu şikayetinizi giderebilirsiniz. Egzersiz yapmak, bol su içmek, zeytin yağı tüketmek, posalı gıdaların yer aldığı diyetler uygulamak, Kepekli tahıl ürünlerini tüketmek, sabah aç karnına ılık su içmek, meyve ve sebzeden zengin öğünler yemek ve spor yapmak gerekir. Sıraladığımız bu uygulamaları yaparsanız hem kabızlık sorununu giderirsiniz hem de yaşam kalitenizi artırırsınız. Düzenli beslenmek ve haftanın en az üç günü spor yapmak bağırsak hareketlerini ve tüm vücut mekanizmanızı olumlu derecede etkiler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı