Gündem

Göz İçi Lens Tedavisi

Katarakt gibi göz hastalıkların tedavisinde teknolojinin ilerlemesi ile lens tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Göz içerisinde bulunan doğal lenslerin farklı nedenlere bağlı olarak özelliklerini kaybetmesi ile göz görme problemleri yaşar. Berrak bir yapısı olan lensler ışığı kırar ve retinaya iletir. Bu sayede göz her mesafede bulunan nesneleri rahatlıkla görebilir. Kısası özümüz içerisindeki lenslerin çok önemli fonksiyonları vardır. Teknolojik imkanlar kullanılarak protez lensler üretilmiştir. Bu lensler doğal lens ile birebir uyumlu olduğu için göz içerisine yerleştirildiğinde herhangi bir sorun yaşanmadan görme fonksiyonunu geri kazandırır. Bu nedenle operasyon sırasında kullanılacak olan lenslerin seçimi son derece önemlidir.

Akıllı Lens Nedir?

Katarakt operasyonlarında önceki yıllarda monofokal lensler kullanılırken günümüz teknolojisi ie iki ya da üç odağa sahip lensler tercih ediliyor. Göz içerisinde bulunan mercek kapsülünden çıkartılır ve yerine akıllı lens koyulur. Monofokal lensler tek odak yapısına sahiptir. Bu nedenle doğal görme fonksiyonunun kazanılması için akıllı lensler geliştirilmiştir. Monofokal lensler takıldıktan sonra hasta gözlük kullanmak zorunda kalır. Ancak trifokal lensler sayesinde gözlük kullanma zorunluluğu kalmamıştır. Akıllı lens operasyonu geçiren kişiler operasyon sonrasında gözlüğe ihtiyaç duymadan kitap okuyabilir ve uzağı görebilir. Akıllı lensler insanların yaşam kalitesini önemli derecede artırır. Lens yerleştirildikten sonra gerekli göz kontrolleri yapılarak var olan problemler mutlaka göz doktoruna söylenmelidir.

Akıllı Lens Komplikasyonları Nelerdir?

Akıllı lens bazı hastalarda komplikasyona neden olabilir. Doğal lense yakın olarak üretilse de bazen uyum sağlamayabilir. Işığa karşı duyarlıklık gelişebilir. Bazı durumlarda birden fazla mesafede gelen ışıklar disfotopsi olayına neden olabilir. Kontrast duyarlılığına bağlı olarak görüntü kalitesinde azalma yaşanabilir. Göze gelen ışık mercekte kırılarak retinaya aktarılırken odak ayrılığı yaşanması ile kontrast duyarlılığı gelişir. Son yıllarda uygulanan operasyonlar incelendiğinde komplikasyon gelişmesi çok az bir ihtimaldir. Küçük bir hasta grubunda görülen bu yan etkiler operasyon başarısını düşürmemiştir. Akıllı lensler diyabetik retinoplati, glokom ve maküler dejenerasyon hastalarına uygulanmamalıdır. Bu hastalara uygulanan lens operasyonu sonrasında ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Ayrıca operasyon kesinlikle başarılı bir şekilde tamamlanamaz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı