Kadın Sağlığı

Endometriozis Nedir?

Rahim içerisinde bulunan zarın rahim dışında bir yerde oluşmasına endometriozis denir. Halk arasında çikolata kisti olarak bilinir. Genellikle yerleştiği yer yumurtalıklar ve karın boşluğudur.  Endometrium tabakası adet döneminde dökülen, yumurtlama işleminin yapıldığı ve kadınlar için gerekli olan bazı hormonların salgılandığı yerdir. Bebeğin yerleşebilmesi için yeterince kalınlaşır ve sağlıklı bir hamilelik oluşmasını sağlar. Her dört kadından birisinde bu rahatsızlık meydana gelir. Gelişme çağında olan her genç kadında oluşabilir. Endometriozis yaşam kalitesini önemli derecede düşürür.

Endometriozis Belirtileri

Endometriozis bazı kadınlarda belirti vermeden ilerleyen bir rahatsızlıktır. Belirti göstermeyen rahatsızlık rutin jinekoloji muayenesinde teşhis edilir. Genel olarak görülen belirtiler;

  • Kasık bölgesinde regl sırasında, öncesinde ve sonrasında şiddetli ağrı oluşumu.
  • Koyu kahverengi ya da sihaya dönük vajinal akıntı oluşması.
  • Kadınlarda görülen infertilite
  • Endometrium duvarının yırtılmasına bağlı gelişen şiddetli kanama
  • Aşırı kanamaya bağlı gelişen kansızlık

Sıraladığımız bu belirtiler endometriozis hastalığını düşündür. Endometriozis hastalığı ciddi problemlere yol açar. İlerleyen vakalarda kanserleşme görülebilir. Bu nedenle belirtileri gösteriyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir?

Endometriozis tanısı, jinekolojik muayene, ultrasonografi ve vajinal ultrason ile teşhis edilir. Görüntüleme işlemi sırasında yumurtalıkların kistlerden ayrılması gerekir. Kan tahlilleri içerisinde uygulanan tümöral değerler de bize bu konu hakkında fikir verebilir. CA125 ve HE 4 değerlerinin normal sınırlar dışında olması endometriozisi düşündürür. Hastalığın teşhisi kolaydır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde çok sık görülebilir.  Toplumun geneline yayılan ve kadınların yaşamını olumsuz etkileyen bu rahatsızlık erken dönemde teşhis edilmelidir.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Her hastanın semptomları ve vücut yapısı birbirinden farklı olduğu için tedavi sonrası hastalık tekrar edebilir. Kasık bölgesinde oluşan ağrıların ve koyu renkli akıntının  giderilmesi için ilaç tedavisi düzenlenir. İlerlemiş çikolata kisti vakalarında ve infertilitenin giderilmesi için cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi müdahalede endometrium tabakası oluşan kistten temizlenir. Cerrahi tedavide amaç yumurtalığa zarar vermeden kistin çıkartılmasıdır. Hastanın yumurtalık kapasitesi az ve hiç çocuğu yok ise cerrahi müdahale önerilmez

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı