GündemKalp ve Damar

Diyare Nedir?

Günde üç defadan fazla ve sulu şekilde dışkılama şekline diyare denir. Halk arasında ishal olarak bilinir. Bağırsak alışkanlıkları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dışkının kıvamı normal ise günde iki ve üç defa tuvalete çıkmak ishal sayılmaz. Gevşek ve ağrılı dışkılama özelliği ile hastalık ortaya çıkar. İshal genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Akut ishal ve kronik ishal olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Akut ishal üç haftadan kısa süren ve mikropların neden olduğu bir çeşittir. Üç haftadan daha uzun süren ve farklı nedenlere sahip olan ishal kronik ishaldir. Üç günden fazla süren, karın ağrısı ve yüksek ateşin eşlik ettiği ishalin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Diyare Nedenleri

Diyarenin nedenleri farklı olarak karşımıza çıkabilir. En sık karşılaştığımız diyare nedenleri;

  • Tifo, basili, kolera ve amipli dizanteri gibi hastalık etkenleri
  • Süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve diğer besinlere karşı gelişen alerjiler
  • Kalın ve ince bağırsak, on iki parmak bağırsağı ve mide hücrelerinde meydana gelen yangılar
  • Aniden beslenme alışkanlıklarının değişiklik göstermesi
  • Vitamin yetersizlikleri

İshal şikayetinin nedenleridir. Mide ve bağırsak kanserinin belirtisi olabileceği için ishal hafife alınmalı ve mutlaka gerekli kontroller sağlanmalıdır.  Karın ağrısı, kramplar, gaz, sıvı kaybına bağlı halsizlik,  bulantı, kusma, sık sık tuvalet isteği ve kanlı dışkılama başlıca belirtileridir. Bu belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora danışmalısınız.

Diyare Tedavisi

İshal kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavide ilk uygulanması gereken sıvı takviyesidir. Diyare sırasında bağırsaklarda sıvı emilimi azalır ve vücut ciddi oranda susuz kalır. Bu nedenle bol bol sıvı verilmelidir. Hasta içemiyorsa damar yolundan sıvı tedavisi uygulanır. Bağırsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar reçete edilir. İlaç tedavisinin yanında evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile ishali tedavi edebilirsiniz. Lifli gıdalar tüketerek bağırsak hareketlerini yavaşlatabilirsiniz. Haşlanmış patates,yağsız dana eti, tavuk ve limonlu kahve önerilir. Bu süreçte asitli ve bağırsak hareketlerini hızlandıran yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı