Gündem

Diabetis Mellitus Nedir?

Pankreasın yeterli oranda insülin hormonu salgılayamaması ya da salgılandığı insülin hormonunu yeterli oranda kullanamaması ile gelişen bir rahatsızlığa diyabetis mellitus denir. Kişi tükettiği besinlerden almış olduğu glukozu kullanamaz. Yemek yedikten sonra kan şekeri ciddi oranda yükselir. Hastalık insanlarda büyük komplikasyonlara neden olur.

Pankreası sorunsuz çalışan bir kişinin açlık kan şekeri 100 mg/dl’nin altındadır. Yemek yedikten iki saat sonra ise 140 mg/dl’nin altındadır. Diyabet hastalığı açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri ve glikoz tolerans testi ile teşhis edilir. Genetik yatkınlık, ailesinde diyabet hastalığının olması, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam ve alkol gibi zararlı ürünlerin tüketilmesi gibi nedenlerden oluşur.

Diyabet Çeşitleri

Diyabet hastalığı Tip I ve Tip II olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Tip I diyabet genetik nedenler ile ortaya çıkan ve insülin hormonunun dışarıdan alınması gereken bir çeşididir. Nadir görünen bir türdür. Genellikle gençlerde ve çocuklarda oluşur. Hızlı bir şekilde kilo kaybı söz konusudur. İlerlemesi durumunda organ yetmezliğine kadar götürebilir.

Tip II diyabet toplumun genelinde yaygın olan bir türdür. İnsülin direncinin azalması ve insülin salgılanmasında problem olması ile oluşur.  Erken dönemde teşhis edilirse vücuda çok zarar vermeden engellenebilir.

Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip I diyabet aniden ortaya çıkar. Tip II diyabet ise yavaş belirti verir. Aşırı susama, sık idrara çıkma, ani kilo kaybı, sürekli halsizlik, baş dönmesi ve açlık hissinin artmasıdır. Bu belirtiler zaman içerisinde ortaya çıkabilir. Hastalığın tedavisi türüne ve hastaya göre değişiklik gösterir. Tip I diyabette günlük insülin takviyesi yapılır. Teknolojinin ilerlemesi ile son yıllarda cerrahi tedavisi bulunmuştur. Ancak her vakada uygulanabilen bir tedavi değildir. Tip II diyabette düzenli beslenme ve egzersiz ile tedavi sağlanabilir. İlerlemiş vakalarda doğru ilaç kullanılarak tedavi edilebilir. İlaç tedavisinde hastanın durumunu yakından takip etmek gerekir. Düzenli tahliller ile ilacın işe yarayıp yaramadığı denetlenmelidir. Hareketli yaşam tarzı ve dengeli beslenme tüm vücut sistemleri için önemlidir. Diyabet mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı