Gündem

Anemi Nedir?

Hemoglobin proteininin ve kan içerisinde bulunan alyuvarlarının sayısının azalmasına anemi denir. Halk arasında kansızlık olarak bilinir. Anemi türleri vardır. Doğumda oluşabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Anemi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Alyuvarlar kanda bulunan oksijeni dokulara taşır. Zaman içerisinde kanlanması azalan dokular bozulmaya başlar. Tüm vücut çalışma sistemi bozulur. Vücutta kas ve eklem ağrıları, psikolojik bozulmalar, unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşmalar oluşur. Başlıca nedenleri, beslenme bozukluğu, doğumsal anomali, genetik yatkınlık, kadınlarda adet döngüsünün uzun sürmesi ve kanama şiddetinin fazla olması, büyük operasyonların geçirilmesi, hamilelik ve travmalara bağlı olarak gelişebilir.

Anemi Belirtileri Nelerdir?

Anemi belirtileri herkeste ortalama aynıdır. En sık karşımıza çıkan belirtiler,

  • Hava sıcaklığı yüksek olduğu halde üşüme
  • Halsizlik, çabuk yorulma ve sürekli olarak uyuma isteği
  • Baş dönmesi ve göz kararması
  • Saçların çok fazla dökülmesi
  • Konsantrasyon bozukluğudur.

Sıraladığımız bu belirtilerin dışında, ciltte solukluk, kas ağrıları ve dudaklarda oluşan çatlaklardır. Sıraladığımız  bu belirtileri gösteriyorsanız vakit kaybetmeden bir dahiliye doktoruna danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu belirtiler günlük hayatınızı olumsuz etkiler ve yaşam kalitenizi düşürür. Tam kan sayımı tetkiki sonucunda hastalık teşhis edilebilir. Bazı vakalarda farklı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkar.  Böyle durumlarda altta yatan hastalığa yönelik tahliller yapılmalıdır.

Anemi Tedavisi

Hastalığın tedavisi için ilk önce hangi tür anemi olduğu tespit edilmelidir. Çeşidi belirlendikten sonra tedavi yöntemi seçilir.İlk olarak hastalığın nedeni belirlenir ve bu neden ortadan kaldırılır.  Demir eksikliği ve folik aside eksiliğine bağlı olarak gelişen anemide beslenme çok etkili bir tedavi yöntemidir. Doktorun önerdiği diyet ile anemi giderilebilir. B12 eksikliğine bağlı olarak gelişen anemide genellikle ilaç tedavisi önerilir.

Enjeksiyon ya da oral yoldan alınan ilaçlar ile kısa sürede hastalığın tedavisi mümkündür. Demir eksikliği anemisi tekrarlayan bir türdür. Vücutta bulunan demir depolarının doldurulması gerekir. Düzenli beslenme çok önemlidir. İlerlemiş anemi vakalarında kan takviyesi yapılır. Kan takviye edildiği halde semptomlar giderilemiyorsa kısa süre içinde kemik iliği nakli gerekebilir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı